Yiannis Kranidiotis híres festők képeit alkotóelemeire bontva készít hangkollázsokat.
2016. január 26. 07:05
p
0
0
5
Mentés
A University of Partas görög egyetem kutatója Yiannis Kranidiotis klasszikus képeket bont elemeire és ezekből készít hangkollázsokat. Az eljárás lényege a festményeken látható fény és árnyék váltakozása, a világos és sötét részek adják a zene dinamikáját. Speciális lézerrel tapogatja le a képeket és ezekből készíti el a zenei megfelelőit. Az eddig „remixelt” képekből egy sorozatot is készített Ichographs címmel. Az első kép amit átalakított Raffaello „Madonna del Prato” képe volt, ezen tesztelte is a technológiát. Szerinte a hang és a fény hullámként hasonló egymáshoz, így természetes, hogy fizikusként meg is akarta szólaltatni a képeket, hiszen festményként is lehet tekinteni egy hangzó anyagra, ami frekvencia, hullámhossz és amplitúdó keveréke tulajdonképpen. A metódus, mint látható a videóból egyszerű, apró kockákra bontja a színeknek megfelelően a képeket, majd ezekből készíti el a hanglenyomatokat és szólaltatja meg azokat.
Hasonló megoldással már eddig is lehetett mellesleg találkozni hangszerkesztő programok spektrográfiás effektusaiban, igaz ott nem klasszikus festmények átalakítása, hanem az adott zenei elem feljavítása (Spectral Repair) volt az elsődleges cél. Illetve van olyan szoftver megoldás, ami direkt képeket alakít át zenévé, mint a Photosounder vagy a Coagula.
A hit alapvetően minden emberben ott él – válaszolta az album szövegírója. Mi abszolút egyetértünk vele, húsvét előtt pedig különösen jólesik a Kell az ima.